Červenec 2013

The Perks Of Being Wallflower | Stephen Chbosky

17. července 2013 v 20:51 text
V originále The Perks Of Being Wallflower, v českém volném překladu Ten, kdo stojí v koutě je malá, celkem úzká knížka, která v sobě skrývá tolik chytrých myšlenek, že se na první pohled stala jednou z mých neoblíbenějších knih vůbec (a film je podle mého taky velmi podařený).


"Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze."
Stephen Chbosky

Díky téhle knize jsem si uvědomila tolik věcí. Charlie a jeho myšlení mě fakticky ovlivnilo a jediné, co bych chtěla je, mít takového přítele jako je on sám. Taky bch chtěla znát všechny, jako Sam, Patricka, ale i Brada nebo Billa..

"Sam poklepávala rukou o volant. Patrick vystčil ruku z okýnka a plachtil s ní ve vzduchu. A já jsem prostě jenom seděl mezi nima. A když ta písnička dohrála, něco jsem řekl. Cítím se nekonečně."
(zadní obálka knihy)

..Když držíte tuhle malou zelenou knížku v ruce, máte pocit, jako byste měli všechno co k životu potřebujete. Je to něco tak milého, ale zároveň chytrého a vtipného, něco, co vás rozesměje i rozpláče. Něco tak skutečného. Čtete a nechcete přestat, protože se to prostě chcete dozvědět všechno najednou. Cítíte se nekonečně spolu s Charliem.

"Tak třeba udělal tu fotku, co je na ní Sam, a ta fotka je krásná. A on jako by si myslel, že důvod, proč je tak krásná je ten, že ji tak vyfotil. Kdybych ji udělal já, tak bych věděl, že tím jediným důvodem, proč je krásná, je Sam."
str. 54