text

Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce.

12. srpna 2014 v 17:47
Víte, asi to není tak jednoduché mít jednu jedinou oblíbenou píseň. Oblíbených písniček mám hned několik a to jen proto, že mi připomínají určité okamžiky nebo konkrétní osoby. Nelíbí se mi třeba z hlediska žánru nebo zpracování, ale zkrátka se mi k nim pojí nějaká chvíle či vzpomínka. A pak jsou tu také písničky, které pro mě hodně znamenají svým textem. Pokud jde o text, libuji si v Coldplay, Keane, Placebo, Kryštofovi i Jarku Nohavicovi. Ale přeci jen je tu jedna, ke které mám zvláštní, hlubší a dlouhotrvající vztah. Ta skladba je příšerně majetnická a vlastně mi nepřipomíná žádnou situaci, jen ji mám ráda už od dětství, kdy si ji táta pouštěl doma, tehdy ještě v tom starém domě mé babičky - Every Breath You Take od Stinga. Kdysi jsem mívala i spoustu dalších oblíbených písniček, ale jelikož jsem je poslouchala stále dokola, teď už je ráda nemám. Miluju starší hudbu, a mám ji někdy i mnohem raději než tu moderní.. Mám ráda Leonarda Cohena, i Guns 'n' Roses, Nirvanu i Beethovena. Nejsem typický moderní posluchač, nemám ráda disco, ani techno, ani žádný další hudební žánry "pro mě beze smyslu". Pokud něco poslouchám, ráda v tom nacházím konkrétní smysl, hloubku. Neuvěřitelně mne také naplňují francouzské melodie v podání Yanna Tiersena.


Abychom se tedy dostali k nějakým těm mým oblíbeným písničkám.. je jich fakt hodně moc, tak se pokusím alespoň o nějaký výběr!

  • Moje asi nejvíc nejoblíbější písnička je už výše zmíněná | Every Breath You Take (znám ji od dětství a provázela mne i při mé chvilce slávy na maturitním plese)
  • Pak mám ráda ty klidné melodie od Coldplay | The Scientist, Yellow
  • Z českých pro mě hodně znamenají písničky od skupin Kryštof, Lucie, Chinaski a mnoho dlaších | Plán, Amerika (ta mi připomíná Jakuba), Hlavolam
  • Nebo ta píšnička, co mi Kubík poslal jen tak | Miluju Tě od Petra Šťastného
  • Taky mám ráda | Somewhere only we know od Keane

A takhle bych mohla pokračovat donekonečna. Někdy si třeba jen oblíbím písničku ve chvíli, kdy ji slyším poprvé, je to hodně individuální. Jen si vždycky musím zakázat ji poslouchat pořád dokolečka, abych ji měla ráda i dál.. Je to takové odlehčení oproti tématu týdne minulého týdne.. To bylo poněkud z jiného soudku, ale snad se Vám článek i tak líbil.

The Perks Of Being Wallflower | Stephen Chbosky

17. července 2013 v 20:51
V originále The Perks Of Being Wallflower, v českém volném překladu Ten, kdo stojí v koutě je malá, celkem úzká knížka, která v sobě skrývá tolik chytrých myšlenek, že se na první pohled stala jednou z mých neoblíbenějších knih vůbec (a film je podle mého taky velmi podařený).


"Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze."
Stephen Chbosky

Díky téhle knize jsem si uvědomila tolik věcí. Charlie a jeho myšlení mě fakticky ovlivnilo a jediné, co bych chtěla je, mít takového přítele jako je on sám. Taky bch chtěla znát všechny, jako Sam, Patricka, ale i Brada nebo Billa..

"Sam poklepávala rukou o volant. Patrick vystčil ruku z okýnka a plachtil s ní ve vzduchu. A já jsem prostě jenom seděl mezi nima. A když ta písnička dohrála, něco jsem řekl. Cítím se nekonečně."
(zadní obálka knihy)

..Když držíte tuhle malou zelenou knížku v ruce, máte pocit, jako byste měli všechno co k životu potřebujete. Je to něco tak milého, ale zároveň chytrého a vtipného, něco, co vás rozesměje i rozpláče. Něco tak skutečného. Čtete a nechcete přestat, protože se to prostě chcete dozvědět všechno najednou. Cítíte se nekonečně spolu s Charliem.

"Tak třeba udělal tu fotku, co je na ní Sam, a ta fotka je krásná. A on jako by si myslel, že důvod, proč je tak krásná je ten, že ji tak vyfotil. Kdybych ji udělal já, tak bych věděl, že tím jediným důvodem, proč je krásná, je Sam."
str. 54
 
 

Reklama